• Çankaya / Ankara Eskişehir Yolu 4.km, Söğüt İş Merkezi, 2178. Cad. No:2/2
  • 0312 286 00 08 0555 890 00 08
  • Randevu Al

Soğuk Işık Tedavisi İle Gençleşiyorum

  1. Gençleşiyorum
  2. Genç Blog
  3. Soğuk Işık Tedavisi İle Gençleşiyorum

Soğuk Işık Tedavisi İle Gençleşiyorum


Soğuk Işık Tedavisi İle Gençleşiyorum | Gençleşiyorum.com


1. Soğuk ışık nedir? İnsan ışığa duyarlı bir organizma ve ışık bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmakta. En çok konuştuğumuz sistemler lazer sistemleri.. lazer tek tip üniform ışığın hedefe yönlendirildiği bir tedavidir. Ancak soğuk ışık, kullanıcısı tarafından,,hedefine göre seçilebilen, farklı dalga boylarını içeren yeni nesil güçlü bir IPL yani yoğun atımlı ışık tedavisidir. IPL tıp literatüründe kabul görmüş bir teknolojidir. En çok kalıcı epilasyonda adını duyarız ancak aslında rozase, kırmızı yüz, leke tedavilerinde epilasyondan daha başarılıdır. Soğuk ışıkta biz hekimler, hedefimiz olan hastalığa göre dalga boyunu seçeriz ve uygularız. Biliyorsunuz lazerlerde bu durum söz konusu değildir. Örneğin bir Karbondioksit lazerde hedefiniz sadece hücre içi sudur, bunu değiştirme olasılığınız yoktur. Oysa Soğuk ışıkta hedefiniz ciltteki bakteri olabilir, sivilce tedavisinde kullanırsınız. Hedefiniz ciltteki melanin rengi olabilir, leke ve çil tedavisinde kullanırsınız. Kıl kökündeki renk olabilir, epilasyonda kullanabilirsiniz. Damardaki ya da dokudaki kan(oksihemoglobulin) hedefiniz olabilir o vakit cildin kırmızı yüz, rosase gibi damarsal problemlerinde kullanabilirsiniz. Tek cihaz ile pek çok hastalığı tedavi edebilme olanağı sunmaktadır. Mesela hem leke hem kızarıklık sorunu olan bir hastanın ilk iki seansta lekesini siler, sonraki iki seansta da kızarıklığını azaltır, sonra cildini sıkılaştırabiliriz. Hastamız tüm aşamalarıyla ortalama 10 yaş gençleşebilir. Soğuk ışıkla Gençleşmeyi, hücre rejenerasyonunu DNA düzeyinde yapabiliriz.


2. Tedavi kaç aşamadan oluşmaktadır? Soğuk ışık birbirini tamamlayan iki farklı teknolojiden oluşmaktadır. İlk aşama bahsettiğim soğuk başlıklı IPL tedavisidir. İkinci aşama ise Sarı ışık LED yani Düşük enerjili Soğuk Sarı ışık uygulamasıdır. Burada 590 nm sarı ışık LED lambalar ile tedavi alanına uygulanır. Hedefimiz IPL tedavisi görmüş cilt hücrelerinin çekirdeğindeki DNA ve burada onarımı uyarıyoruz. Yapılan çalışmalar hemen işlem sonrası uygulanan sarı ışık LEDʼin yara iyileşmesini %80 e kadar hızlandırdığını göstermiş. Özetle Soğuk ışık, cildin rejenerasyonunu uyarır. İyileşme süreci hızlanır.


3. Neden soğuk ışık birbirini tamamlayan böyle iki ayrı sistemden oluşmaktadır? Soğuk ışık, sadece problemi gidermez hemen peşinden iyileşmeyi de uyarır. İşlem sonrası oluşabilecek iz, leke gibi komplikasyon dediğimiz durumların riskini çok çok azaltır. Acı, yanma gibi işlem sonrası beklenen etkiler neredeyse hiç görülmez. Hem hekimin hem de hastanın konforunu arttırır. Hastalar işlem sonrası hemen normal hayatlarına dönerler, kapatıcı vs kullanma ihtiyacı duymazlar.


4. Tedavi kaç seans sürmektedir ve her mevsim yapılabilir mi? Soğuk ışık ile sivilce, cilt lekeleri, fotoyaşlanma, kırmızı yüz gibi durumların tedavisi 2-4 hafta arayla ve ortalama 4-6 seansta yapılabilmektedir. Soğuk ışık, dört mevsimde de gerekli önlemler alınarak uygulanabilmektedir.


5. Kimler bu tedavi için uygundur? Hepimiz yaşlanıyoruz ve güneşe bağlı yaşlanma belirtileri olan leke, kılcal damar, elastikiyet kaybı olan tüm bayan ve erkekler ile, iltihaplı sivilce sorunu yaşayanlar Soğuk ışık tedavisine uygundur.


6. Tedavinin olası yan etkileri nelerdir? İşlem sırasında hafif yanma ve batma hissi olabilir. Cildi çok hassas olan bireylerde kızarıklık olabilir. Nadiren damar tedavileri sonrası ortalama bir hafta içinde geçecek morluklar olabilir. Klasik diğer Leke tedavilerinde gördüğümüz koyu kalın kabuklanma, Soğuk ışık tedavisi sırasında görülmez. Lekeler bir hafta içinde kabuk atmadan solarak kaybolmaktadır.


7.Diğer tedavi seçeneklerine göre avantajı nelerdir? Soğuk ışıkta anlattığım gibi farklı dalga boylarını sivilce, leke, kılcal damar, epilasyon yapmak için seçmek sadece beş dakikanızı alır. Soğuk ışık pratiktir. Daha yoğun ışığı, başlıkta bulunan altın aynası ile sadece hedefe ulaştırır. Çevre dokuya zarar veremez. Başlığında kontakt soğutucusu vardır. Bu şekilde cildin üst tabakasını da korur. İkinci aşamada uygulanan Soğuk Sarı ışık LED sayesinde cilt hücrelerinin iyileşme süresi hızlanır, böylece kabuk, yara vs oluşumu görülmez. Klasik lazer sistemlerinde yara iyileşmesini hızlandıran bu şekilde ikinci bir teknoloji kullanılmamıştır. FDA onayı olması da bir avantajıdır.