• Çankaya / Ankara Eskişehir Yolu 4.km, Söğüt İş Merkezi, 2178. Cad. No:2/2
  • 0312 286 00 08 0555 890 00 08
  • Randevu Al

Sağlıklı Beslenme İle Gençleşiyorum

  1. Gençleşiyorum
  2. Genç Blog
  3. Sağlıklı Beslenme İle Gençleşiyorum

Sağlıklı Beslenme İle Gençleşiyorum


Sağlıklı Beslenme İle Gençleşiyorum | Gençleşiyorum.com


SAĞLIKLI BESLENİYOR, GENÇLEŞİYORUM...


UV, sigara, sağlıksız beslenme, alkol, hava kirliliği, toksinler, radyasyona maruz kalmak gibi dışsal faktörler ile fiziksel egzersizden uzak, stresli bir yaşam, tek tek hücresel düzeyde iyileşme-onarma mekanizmalarını bozar ve serbest radikallerin artışına yol açar, çeşitli hastalıkların başlamasına sebep olur. Serbest radikaller ise hücre çekirdeğinde bulunan DNAʼnın baş düşmanıdır ve DNAʼda bozulmaya, erken hücre ölümüne yol açar. Hücre ölümünün artıp, yeni sağlıklı hücre yapımının azalmasına “yaşlanma” diyoruz.


Organ bazında yaşlanma, organların görevlerinde bozulma sonucu hastalıklar ile kendini gösterir. Yaşlanma sürecinin ve hastalıkların aynası ise cildimizdir. Aynı gün doğmuş, farklı fiziksel yaşlandırıcılara (UV, sigara, alkol, radyasyon vs.) maruz kalmış iki bireyin, sadece cilt muayenesi ile hangi bedensel hastalıklara yatkın olduğunu, nasıl bir yaşam sürdüğünü ve alışkanlıklarını ancak bir dermatoloji uzmanı rahatlıkla söyleyebilir. Yani cildimiz gerçek beden yaşımızı ve hangi organ hastalıklarına aday olduğumuzu bize söyleyebilir. Bedenimiz mükemmel çalışan bir makina ise, o makinanın gerektiği gibi çalışabilmesi için ihtiyacı olan enerjiyi, besinleri alabilmesi şarttır.


Dengeli ve doğal beslenme, sağlıklı bir ömür sürebilmemiz için gereken tüm besinleri karşılayacak şekilde olmalıdır. Metabolizma, bedene ağız/cilt yoluyla alınan her türlü (besin, ilaç, toksin, kozmetik, ışık ...vs) maddelerin parçalanarak yapı yaşlarına ayrılması, bazı kimyasal/fiziksel etkileşimlerden geçmesi ve faydalı olanların kullanılıp, faydasız olanların atılması olayıdır. Kısaca beden fabrikamızın çalışma sürecidir ve bu süreçte tüm organlarımız birbirleriyle etkileşim içindedir. Beynimiz, ruhumuz, kalbimiz, sindirim sistemimiz, cildimiz, tüm organlarımız birbiriyle etkileşim içinde olduğuna göre bunlardan birinin işlevsel bozukluğu diğerinin de sağlıklı çalışmasına olumsuz etki eder. Ancak düzgün çalışan, sağlıklı bir metabolizmanın sonucu, hastalıksız, ilaçsız uzun bir ömür sürebiliriz.


Metabolizmanın bozulması çeşitli hastalıklara zemin hazırlar! Tabii ki Beslenme alışkanlığımız, uyku ve yeterli fiziksel aktivite metabolik dengenin sağlanmasında önemlidir. Birinde olacak bozukluk bu dengeyi de bozacaktır. 40 yaşında hala sivilce problemimiz varsa, bir yerde sorun var demektir. Belki sindirim sistemimizde, belki de hormonal metabolizmamızda bir dengesizlik söz konusu olabilir veya kullandığınız kozmetikler cilt mikrobiotasını bozmuştur. Boynunuzda et benleriniz üçer beşer artarken, alında kahverengi lekeler ve karın bölgesinde yağlanma başlamışsa, yanlış beslenmeyle ilişkili olarak insülin direnciniz başlamış, hormonal dengeniz bozulmakta olabilir. Veya saçlarınız dökülüyor, tırnaklarınız kırılıyor, cildinizde kuruma, pullanma ve kaşıntı oluyor ise belki demir depolarınız eksilmiştir, bağırsaklarınızda kötü mikroplar çoğalmış, aşırı geçirgenlik sonucu emilim bozulmuş ya da sedasız duran ailesel bir polip büyümeye ve davranış değiştirmeye, gizli kanama yapmaya başlamıştır...


Siz bu belirti ve rahatsızlıkları, birbirleriyle ilişkilendirmeyebilirsiniz ama dermatoloğunuz bu belirtileri değerlendirip, hormonlarınızdaki bozulmanın, insülin direncinizin başladığını ya da sindirim sisteminizde mikrobik dengenin bozulduğunu size söyleyebilir. Dengeli metabolizma, metabolic balance® programıyla elde edilebilir! Metabolizmanızın sağlıklı çalışması, sağlıklı cildin, sağlıklı bedenin, ruh sağlığının yani kısaca sağlıklı ömür sürebilmemizin anahtarı olacaktır. Sağlıklı, Mutlu ve Bakımlı günler dilerim. Dr. Özge Banu Öztürk Başsoy Dermatoloji uzmanı metabolic balance® temsilcisi