• Çankaya / Ankara Eskişehir Yolu 4.km, Söğüt İş Merkezi, 2178. Cad. No:2/2
  • 0312 286 00 08 0555 890 00 08
  • Randevu Al

Kimyasal Peeling İle Gençleşiyorum

  1. Gençleşiyorum
  2. Genç Blog
  3. Kimyasal Peeling İle Gençleşiyorum

Kimyasal Peeling İle Gençleşiyorum


Kimyasal Peeling İle Gençleşiyorum | Gençleşiyorum.com


KİMYASAL PEELİNG İLE GENÇLEŞİYORUM...


Foto yaşlanma, doğal içsel yaşlanan derinin, Güneşin ultraviyole ve kızıl ötesi ışınlarına maruziyetinin birikmiş bir sonucudur. Zaman içinde kuruluk, üst derinin kalınlaşması, düzensiz çil benzeri lekelenme,bazen de beyaz lekelenme, derinleşen mimik kırışıklıkları, kılcal damar oluşumu, elastikiyet kaybı, giderek genişleyen gözenekler şeklinde görülür.


Dört aşamada gördüğümüz foto yaşlanmada, 20-30 yaş arası erken evre olup, kırışıklık hemen hiç izlenmez. 30-45 yaş arası tip 2 foto yaşlanmada mimikle izlenen kırışıklıklara, kılcal damar oluşumu, çil benzeri lekelenme, hafif kuruma ve elastikiyeti kaybı eşlik etmeye başlar. 45-60ʼlı yaşlarda görülene tip 3 ya ileri düzey foto yaşlanma diyoruz ve belirgin derinleşmiş mimik karışıklıklarına, elastikiyeti kaybı, sarkma, kalınlaşmış damarlar, genişlemiş gözenekler, bazen açık renkli lekeler, lentigo dediğimiz güneş lekeleri ve cilt kanseri öncüsü keratozlar eşlik etmeye başlıyor. 65 yaş üzerinde, tip4 şiddetli foto yaşlanmada,yüz gibi yoğun güneş gören bölgelerde deri kanserleri ile tüm ciltte baskın derin kırışıklıklar ve şiddetli sarkmalar görmeye başlıyoruz. Kimyasal peeling ya cilt soyma; deriye uygulanan bir kimyasalın, kontrollü  hasar oluşturarak üst deride yenilenme ve orta deride yeni bağ dokusu yapımını uyarmasını sağladığı, ya cildi tüm tabakalarını yenilediği için, foto yaşlanmanın klasik tedavisinde sıklıkla kullandığımız bir yöntemdir.


Klasik olarak, erken evrelerde alfa(glikolik asit gibi) ve beta(salisilik asit gibi) hidroksi asitleri tek başına kullanılırken, orta ve ileri düzey yaşlanmada TCA ve diğer asitlerle kombinasyon tedavilerini tercih ederiz. Kimyasal asitlerle cilt yenileme uygulamasına, ne kadar erken başlar isek aslında cildin yaşlanma sürecini ve deri kanserleri gelişimini durdurmakta o kadar başarılı oluyoruz. Bu herkes kimyasal peeling yaptırmalı veya herkes kimyasal peeling yapabilir olarak anlaşılmamalıdır. Çünkü günümüzde, kimyasal cilt soymanın faydasından çok uygulama sonrası yaşanmış sorunlardan konuşuyoruz. Kimyasal cilt yenileme sürecinde yaşanan sıkıntıların çoğu, uygulamanın doğru kişi tarafından yapılıp yapılmadığı ile ilgilidir. Doğru sebeple, bir hekim tarafından uygulandığında risksiz sayılabilecek bir tedavidir. Tekrar V. W. X. vurgulamak istiyorum; bir tedavidir, yani hekim tarafından uygulanmalı, süreç bir hekimin kontrolünde olmalıdır... Özetle; Kimyasal cilt yenileme yapılması kararını doktorunuz ile beraber vermelisiniz.


Gerçekten cilt yenileme tedavisine ihtiyacınız var mı? Cildiniz bu süreçte ne gibi riskler altında olacak? Kimyasal peeling ile cilt yenileme sürecinde size hangi asitler, hangi amaçla uygulanacak? Size uygulamayı kim nerede yapacak? Y. Z. Bu tedavi hangi mevsimde yapılacak? Ne kadar sürecek? Bu süreçte evde bakımınıza nasıl devam edeceksiniz? Tüm bu önemli sorularınızı hekiminize danışın ve endişelerinizden arının.. Cildiniz bedeninizin en büyük organıdır. Cildiniz sadece bedeninizin kumaşı değil, aynı zamanda bir bağışıklık sistemi, hormonlar salgılayan, sinir sistemi ile yakın ilişkili, metabolizmanın dengesini yansıtan çok önemli bir organınızdır. Cildinize yapılan her işlemin, sürdüğünüz her kimyasalın iç organlarınıza bir etkisi olacağını unutmayın. Saç, tırnaklar da cildinizin uzantılarıdır, unutmayın... Lütfen cildinizi hekim dışında kimseye emanet etmeyin ... Sağlıklı mutlu günler dilerim DR BANU ÖZTÜRK BAŞSOY DERMATOLOJİ UZMANI