• Çankaya / Ankara Eskişehir Yolu 4.km, Söğüt İş Merkezi, 2178. Cad. No:2/2
  • 0312 286 00 08 0555 890 00 08
  • Randevu Al

Karbon Peeling

  1. Gençleşiyorum
  2. Genç Blog
  3. Karbon Peeling

Karbon Peeling


Karbon Peeling | Gençleşiyorum.com


GENÇLEŞMEK İÇİN KARBON PEELİNG


Karbon peeling, temiz cilde ince bir tabaka karbon maske sürüldükten sonra, bu maskenin 1064 nm q anahtarlı lazerle ciltten arındırılması işlemidir. 1064 nm ışık, nano saniyelerde atış yaparken, siyah renkli maskeyi ciltten uzaklaştırır. Böylece cilt yüzeyi incecik soyulur, gözenekler daralır, gözeneklerde biriken ölü hücre ve yağ birikimi ciltten uzaklaştırılmış olur. Bu işlemin amacı, geniş gözenekli ve sivilceli ciltlerde, gözenekleri daraltmak ve sivilce oluşumunda rol oynayan bakterileri karbon patlarken açığa çıkan ısı ile öldürmektir. Ayrıca ciltteki leke birikimlerini, melanin pigmentini patlatıp, lenfatik dolaşımla uzaklaşmasını sağlayarak azaltır.


Karbon maskenin, genişlemiş gözeneklerin içine girebilmesi için sürüldükten sonra 10 dakika beklenmesi işlemin etkinliğini arttırır.


Karbon peeling, lekeli, koyu tenli ve genişlemiş gözenekleri olan kişiler ile, sivilce sorunu olan kişilerde oldukça etkili bir tedavidir.


Karbon peeling işlemi, 1-4 hafta arayla, sivilce ve gözenek daraltmak amacıyla en az 5 seans, leke tedavisinde ise en az 10 seans önerilmektedir. Toplamda işlem 20-25 dk. sürmektedir.


Sık aralıklarla, örneğin haftada 1 yapıldığında, cilt yüzeyinde yaptığı soyulma ve ısı etkisi, orta deride kollajenin yeniden yapılmasını sağlayabilir. Dolayısıyla, cilt yaşlanmasının üç ana aşamasına da etkili olmuş olur; gözenek genişlemesi, elastikiyet kaybı, leke oluşumu… Karbon peeling gözenekleri daraltma, cilt aydınlatma, renk tonunu eşitleme ve sıkılaştırıcı etkisiyle, sık aralıklarla düzenli yaptırıldığında iyi bir antiaging yani yaşlanma karşıtı tedavi olabilir.


Ayrıca karbon peeling, koltuk altı ve genital bölgenin koyulaşmasında, göz çevresi koyu halkalarının azaltılmasında da etkilidir. Klasik lazer epilasyon cihazlarının etkili olmadığı ince ve açık renkli tüylere yine sık aralıklarla, karbon maske sürerek/sürmeden q anahtarlı lazer uygulandığında, sarartarak azalttığını gözlemlemek mümkündür.


KARBON PEELİNG KİMLERE YAPILMAZ?


Uygulama alanında açık yara, uçuk, ışığa aşırı duyarlılık ve sistemik lupus eritematosus, ileri düzey tip 2 diabet ve diğer romatizmal bağ doku bozukluğu olan hastalığı olanlara karbon peeling uygulanmaz.


İşlem sonrası cilt yıkanır ve ince bir yatıştırıcı maske uygulaması yapılabilir. Güneş koruyucu mutlaka sürülür. İşlem sonrası gözenekler açıldığından, sauna, hamam, umumi havuzlara girilmemesi, solaryum ve güneş banyosu yapılmaması çok önemlidir.


Karbon peeling, lazer ile yapılan bir tedavidir. Sadece uzman hekim ve hekimler tarafından, sağlık kuruluşlarında yapılması gerekir. Tıp doktoru olmayan kişiler tarafından, güzellik salonu, dövme merkezi, kuaför salonu gibi yerler sağlık kuruluşu olmadığından, bu yerlerde yapılması yasalara aykırıdır.