• Çankaya / Ankara Eskişehir Yolu 4.km, Söğüt İş Merkezi, 2178. Cad. No:2/2
  • 0312 286 00 08 0555 890 00 08
  • Randevu Al

Güneş Lekeleri

  1. Gençleşiyorum
  2. Genç Blog
  3. Güneş Lekeleri

Güneş Lekeleri


Güneş Lekeleri | Gençleşiyorum.com


Güneş- Yaşlılık lekelerinin lazerle tedavisi


Güneş-yaşlılık lekeleri “lentigo” yoğun güneşe maruz kalmış el üzeri, yüz, sırt, dekolte bölgelerinde görülebilen, UV hasarı ile oluşan ve Malign Melanom denilen kötü huylu cilt kanserinin öncüsü olabilen düzenli/düzensiz kenarlı açık/koyu kahverengi lekelerdir.


Genellikle ikinci derece güneş yanıklarına bağlı olarak yüz, sırt, dekolte gibi bölgelerde herhangi bir yaş grubunda görülebilirken, ortalama 50 yaş üzerinde, kronik güneş maruziyetine bağlı olarak, eller, yüz gibi bölgelerde “yaşlılık lekeleri” şeklinde ortaya çıkarlar.


Lentigolar, deri kanserlerinin öncüsü olabildiği için tedavi edilmesi gereken lekelerden olup, lazerle tedavileri mümkündür. Yüz, el, omuz, sırt dekolte bölgelerinde tek tek lekeler Q-anahtarlı lazer, KTP ve ablatif/fraksiyonel Erbium lazerler ile tedavi edilebilir.


Lazer tedavisinden sonra en sık görülen yan etki, özellikle koyu tenli bireylerde ve güneş koruyucu krem kullanmayan hastalarda, işlem sonrası lekedir. Bu leke kendi halinde bile yaklaşık 2 ay içinde kaybolur. Tedavi ile bu süre kısaltılabilir. Özellikle fraksiyonel Erbium lazer uygulaması sonrası işlem sonrası leke görülme sıklığı diğer lazer tedavi seçeneklerine göre daha azdır.